סן רמו גרסאת אלבניה- סיפורו של פסטיבל איקנגס

 

פסטיבל איקנגס הוא תחרות שירים אלבני המאורגן על ידי הRTSH- רשות השידור והרדיו האלבנית הלאומית.  מאז ראשיתו בשנת 1962 הפך להיו לזירה המרכזית והנחשקת ביותר בסנצת המוזיקה האלבנית. מאז 2004 נעשה בו שימוש כדי לבחור את השיר שייצג את המדינה באירוויזיון  .

התחרות שעונה על הפורמט האיטלקי של פסטיבל סן רמו המאחד כל שנה את תרבות המוזיקה האיטלקית (ממנו התפתחה תחרות האירוויזיון) בין שתי התחרויות ישנן קווים מקבלים- שימוש באורקסטרה ושירים מתוזמרים היטב. –

התחרות התחילה כככלי שבו השתמש שלטון המפלגה הקומוניסטית של אלבניה בקידום האידיאלים שלהם.  תחרות 1972 הפכה נקודת מפנה עבור התחרות, שבה הדיקטטור אנור הוג’ה העמיד לדין את מארגני הפסטיבל לאחר שהם הוכרזו “אויבי הציבור”. הם הואשמו בכך שהתחרות מסכנת את המדינה.  לאחר מכן את מפלגת השלטון הקומוניסטית הטילה סנקציות רבות על נושאי השירים של התחרות, עם צנזורה קפדנית על כל דבר שנחשב בלתי הולם על ידי הממשלה.

לאחר נפילת הקומוניזם באלבניה בשנת 1991 המשתפים בתחרות הורשו שוב לגוון את הנושאים של השירים המתחרים

עד 1999 פסטיבל איקנגס התחרות הייתה אירוע המוזיקה הגדול ביותר באלבניה, אך הפופולריות שלו החלה להתערער לאחר כניסתן של תחרויות מקבילות אחרות כמו פסטיבל אפ, ופסטיבל ‘קנגה מז’יק’.  אולם עם כניסתה של אלבניה לאירוויזיון בשנת 2004,פסטיבל איקנגס שוב הפך למרכז תשומת הלב לאחר שזוכת ‘אלבניין אידול’ אנייז’ה שהיני הגיעה למקום גבוה בתחרות.

 

פסטיבל איקנגס החל ב -21 בדצמבר 1962 באצטדיון ILA טירנה , אלבניה .  20 שירים התחרו בסיבוב חצי הגמר שלה, אבל רק 12 הגיעו לגמר.  הזוכה הראשונה של פסטיבל איקנגס היתה  הזמרת האגדית וצ’ה זלה עם השיר – ‘הילד הראשון’. וצ’ה היא אחת הזמרות הפוריות והאהובות בתחרות שניצחה עשר פעמים.

לפני 1972, השירים היו בעלי אופי נייטרלי, וכיסו תחומים רבים של החיים.  לאחר פסטיבל איקנגס של אותה השנה- הדיקטטור אלזה לילה , נערה מתוקה ותמימה   ששרה שיר קינה לאדמתה לאור המציאות הקשה של המדינה באותן שנים לאחר קריסת תוכניות פירמידה.  למרות הזמנים הקשים,פסטיבל איקנגס לא הפסיק לשדר והמשיך כמתוכנן במהלך השבועות האחרונים של דצמבר בכל שנה מאז ההתחלה שלו.

בשנת 1998 אלברייה הארודגייאן הפכה המשוררת הראשונה, מקוסובו שזכתה בתחרות עם הבלדה ” Mirësia DHE E Vërteta “.  השיר היה מסר הומניטרי נגד המלחמה, והיא המכונה לעתים קרובות השיר של קוסובו , הקשור במלחמה 1998-1999.

 

   עידן האירוויזיון

אלבניה מעולם לא ניצחה באירוויזיון אבל לפחות הרוויחה ביושר את התואר- המדינה המשדרגת ביותר בתולדות התחרות. בין השיר שנבחר לייצג את המדינה ובין התוצאה המוגמרת חצי שנה לאחר מכן על בימת הארוויזיון הינו מקרי בהחלט- בין אם מדובר בתרגום לאנגלית או עיבוד שמשווה לשירים אפקט מערבי יותר אלבניה יודעת איך ללוש כל שיר לכדי פזמון חדש.

אנייז’ה שהיני  נערה בת 17  זכתה  בחודש דצמבר 2003 להיות הנציגה האלבנית הראשונה באירוויזיון. מעריצי התחרות בכל אירופה ציפו להופעה מביכה וכישלון בתחרות שכן לשיר צולם בחופזה וידאו קליפ על רקע מפות שולחן שניתלו ברישול מעל לבמה מאולתרת אבל אלבנה עשתה היסטורה והתבגרה במקום השביעי והמכובד. לאדינה צ’לו שנה לא מכן לא הצליחה ליצור את אותה הצלחה בתחרות שנה לאחר מכן לדינה שרה שיר שעורר נגדו לא מעט ביקורת חריפה שכן מילות השיר מספרות על נערה שמבקשת להתחתן בלי ברכת הוריה.  בדצמבר 2005 לואיס אילי זכה בתחרות ה44 עם שיר אלבני מסורתי שנשלח ליוון. באותה שנה גם טורקיה ומקדוניה ייחצנו על בימת האויבת מהעבר את תרבותם ואת שפתם הייחודית.

את התחרות של שנת 2006 ניצח הזמר פרדריק נדוצ’י עם שיר בשם- ‘בלדה על האבן’. באופן מפתיע ומביך התחרות התקיימה ערב לאחר תפיסת האנס הסדרתי בני סלע. מילות השיר חזרו שוב ושוב משפט-  bë nise la kur . בשנת 2010 שוב האלבנים הצליחו לספק בדיחה מעולם החדשות כאשר אחד השירים המתחרים בתחרות ‘חלום קוסוברי’ הכיל חזרה רוטרית ולא מוסברת על המילה ‘מרמרה’. מסתבר שזה כינוי לבחורה אלבנית.

בשנת 2007 ניצחה הזמרת אולטה בוקה, נערה בת 17, את התחרות ונשלחה לבלגרד. סרביה. מדינה שכנה ולא מאד ידידותית. באותה שנה הותנה קיום התחרות בבלגראד כל עוד אלבניה תוכל להשתתף (שנת 2012 צפויה להיערך באזרביג’אן ללא ערבות לאפשרויות אירוח ישראל או ארמניה). אולטה המסכנה עלתה לבמה לצלילי קראות בוז שניכרו על פניה. לבסוף ההופעה החיה סומפלה עם הקלטת הקול של אולטה מהחזרה הגנרלית מחשש שהקראות ישמעו במשך השיר.

בשנת 2008 זמרת צעירה נוספת בשם קייסי טולה ניצחה ונשלחה למוסקבה ובשנת 2009 זמרת בשם ג’וליאנה פאשה נשלחה לאוסלו. בשנת 2010 נבחרה הזמרת אוראלה גצ’ה הנודעת בכנוי הזמרת בעלת אלף הסגנונות. די בשיטוט קצר ביוטיוב על מנת להיווכח שלא ניתן לתפוס אותה פעמיים עם אותו צבע שיער וסגנון לבוש.

 

השערוריות והסקנדלים של התחרות-

  • במהדורות המוקדמות של פסטיבל איקנגס כל שיר הושר פעמיים או שלוש פעמים על ידי זמרים שונים.
  • בשנת 1980 שמועות עקשניות טענו שהזוכה נבחר בידי החלטה ממשלתית.
  • בשנת 1987, קוזמה דושי עם “השיר” ty o djalë עמד לנצח את התחרות עד שאשת הרודן נעימה הוג’ה החליטה לבחור במקומו שיר אחר
  • בשנת 1994, מריזה איקונומי הפכה לזמרת הצעירה ביותר בתולדות התחרות עם השיר ” Telefonatë zemrash ” (מתקשרת ללבך).
  • בשנת 1995, השיר ” EDashurinë “על ידי לואן ז’גו ולאדינו צ’לו קיבל זמן תשואות בסך של 7 דקות ו 11 שניות.
  • בשנת 1997,לזמרת אלמה בקאשתי היתה תקלה לא נעימה כאשר שמלתה נפלה והחזה שלה נחשף. המצלמות הצליחו למנוע את התקרית, אך הקהל קיבל מבט מלא של האירוע. .

שערוריות

  • בשנת 1963,באסניק טרוושי היה הזמר הראשון שהועמד לדין על ידי הדיקטטורה הקומוניסטית. זה היה בשל הפרשנות של הגיה לא נכונה של מילה בשיר “Djaloshi DHE”
  • בשנת 1964, ראש חבר המושבעים לאזר סילקי החליט כי אין זוכה במקום הראשון בשל איכות נמוכה של השירים. השיר “Dritaren kërkoj” שהושר על ידי ווצ’ה זאלה זכה במקום השני, ושני שירים נוספים זכה במקום השלישי.
  • בשנת 2004, המפיקים של השיר ” Nesër shkoj ” (מחר אעזוב) הגיש תביעה משפטית נגד לאדינה צ’לו כי היא חתמה על חוזים עם חברת הטלפון מבלי להיוועץ בהם קודם לכן.
  • בשנת 2006, זמרת בשם גרטה קוצ’י היתה כל כך מאוכזבת מן המקום החמישי – היא פרצה בבכי, בעוד אמה החלה להתווכח עם השופטים של הפסטיבל .