פיגומים ומבלים-

 

 

לא ידעתי שום דבר על הסרט הסרט ‘פיגומים’ לפני שהלכתי לקולנוע לצפות בו.

הסרט ‘פיגומים’ (במאי ותסריטאי)  הוא סרט מצויין. אני לא חושב שצפיתי לאחרונה בסרט שדורש כל כך מעט הסברים. לעומת סרטים כמו ‘סיכון מחושב’, ‘לזכור את הטיטאנים’ או ‘חיוך של מונה ליז’ה. הסרט של  מתן יאיר (כתיבה ובימוי) לא מבקש ליצור רצף עלילתי אמריקאי לפיו מורה כריזמטי משנה את חייהם של תלמידים בכיתת חינוך מיוחד בפריפריה. 

הסרט ‘פיגומים’  מדבר על סב טקסט. אני בטוח שביקורות אחרות העטירו תשבחות להשוואה בין הפיגומים למצבו הנפשי של הגיבור ולמצב הקיום הרעוע בו אנחנו חיים. את המשמעות של הפיגומים אני ראיתי דווקא במשמעות של הפיגומים כהשתקפות של עצם העלילה והטקסט. יוצר הסרט מתן יאיר מציג פיסות חיים חשופות, מגובבות, ארעיות, כמו קרשי עץ. הטקסט נטול כל עומק, חינניות או פואטיות. אין בו ניסיון למצוא חן. דווקא הסרט העוסק במורה לספרות לא מכיל, בכוונת תחילה, שום מוטיבים, רמיזות, אקפסוזיציות או אלגוריות מובהקות.  מתוך חוסר היכולת להתבונן ולהעמיק בשאלות ‘חפרניות’ כפי ששואלים בספרות. בתוך השממה הזו- אשר לקס, גיבור הסרט, משווע למשמעות.

 

הפחד לקרוא על הסרט-

אני פוחד פחד מצמית להתעניין בסרט לקרוא עליו ולבחון את הביקורות השונות. מצוות הפוליטקלי קורקט עלולה להרוס כל התייחסות עניינית לסרט.

בשנת 2017  המאבק המזרחי, מזכיר ילד עייף- מי שלא מציג מזרחיים- אליטיסט. מי שמציג מזרחיים בפריפרייה ומשקף את חייהם- נתפש כמתנשא. מי שמציג מזרחיים מבלי לעשות במזרחיות שלהם נתפש כ-‘משתכנז’.

הסרט ‘פיגומים’ עלול ליפול כפרי בשל למקלדות של מבקרי קולנוע ארסיים שבוודאי יתרעמו על אופן הצגתו של אשר לקס כבן דמותו של השחקן – אשר לקס.  אני מוכן לחטוא, בעצמי, ולכתוב  את המילה שבוודאי תמצה את הסרט באופן הטוב ביותר, וגם תמצה את הדיון באופן המדויק ביותר- ‘ערסים’. הסרט עוסק בבני נוער מחברה מחולשת, בעלי זיקה לתרבות המזרחית (בסרט עצמו מוצג לעג ל-‘אשכנזים’). בני הנוער בסרט חצופים, לועגים למורה לספרות בגלל גילה המבוגר ועצם התנהגותה ה-‘מורתית’.  אותה מילה טעונה וכבדת משקל ‘ערס’, מחייבת את הביקורת להתייחס אליה ומאלצת את הפוליטקלי קורט להתעלם ממנה. מכיוון שהמילה הזו היא הנקודה הארכימדית שעליה נסוב כל הסרט- הביקורות שעלולות לצוץ באשר אליו, צפויות להיות ארסיות מאד.

באופן אישי- אם יום אחד יכניסו לימודי קולנוע למערכת החינוך- זה יהיה הסרט הראשון שארצה להכניס כ-‘חובה לבגרות’. בעצם זה סרט טוב מכדי שאגרום לו לעוול כזה. תשכחו מה שאמרתי על בחינות בגרות. הן מסוכנות מדי.