קריאת השכמה!- כשאירוויזיון 2017 הגיע לישראל

 

אירוע ה- Israel Calling שהיה עצום בגודלו השנה משך תשומת לב תקשורתית מועטה מאד בארץ.

במסגרת האירוע הוזמנו 45 אמנים מ28 מדינות (כולם עתידים להתחרות באירוויזיון הקרוב). הביקור שאורגן עבור האמנים כלל גיחה לירושלים, נטיעת עצים ביער האירוויזיון (כן, יש דבר כזה), מסיבת עיתונאים, אירוע גאלה מרשים והופעה חיה במועדון התאטרון.

את האירוע הפיקה גם השני טלי אשכול- אשת יחסי ציבור ושועלת אירוויזיון שבשנה האחרונה הוזמנה להיות שופטת ב-‘קדמים’ המקומיים של גאורגיה ושבדיה.

Israel Calling הוא יותר מאירוע לקידום האירוויזיון, הוא אירוע ששם לעצמו למטרה לקדם את ישראל ואת פניה היפות. בנוסף לאמנים שהגיעו הוזמנו גם עיתונאים מאותן המדינות. מליוני העוקבים של הזמרים השונים צפו בתמונות שהעלו מירושלים ותל אביב. ההופעה החיה של האמנים שודרה בשידור חי שכמעט קרס מעומס הצופים.

את אירוע הפתיחה ואת ההופעה החיה הנחתה גלית גוטמן. בשנה שעברה הנחה את האירועים המלחין דורון מדלי (שכתב את השירים של חובי ונדב). דורון זכור בהנחיה פסטיגלית ונלהבת מדי. בין היתר ניסה לשדל את הזמרים לרקוד הורה במעגל  והנחה מסיבת עיתונאים עם שאלות של מסיבת כיתה בסגנון של: ‘עם מי היית רוצה לצאת לארוחת ערב’.

גלית גוטמן בעלת הניסיון הרב בהנחיה התגלתה בתור ההיפך הגמור של דורון מדלי- היא היתה קרה, מרוחקת, ואפילו נסיונות שלהוב הקהל- ‘אתם נהנים?’ נשמעו בלתי אמינים ורובוטיים.  גם פליטת הפה שלה כאשר תרגמה סימולטנית את ‘משרד החוץ’ ל-‘Outside office’ הובילה להדי גיחוך מהקהל.

 

מסע חוצה יבשות

בעבר זמרים היו יוצאים להופעות יחצנות בחו”ל בניסיון לקושש נקודות נוספות. בין המסעות יוצאי הדופן:

הזמרת אנג’ליקה אגורבש שייצגה את בלרוס בשנת 2005 טסה לשלושים מדינות כדי לקדם את השיר שלה (בין השאר הופיעה בישראל בתוכניות של יצפאן ומיכל זוארץ).

הזמר הקפריסאי קונסטנטינוס כריסטופורו הגיע גם הוא ב2005 וקידם את עצמו בתוכנית ‘ריח מנטה’ (ששודרה חודשיים לאחר התחרות).

בשנת 2007 הזמר האוסטרי אריק פּאפּיליה יצא מוינה להלסינקי בקרוואן ושר בכיכרות מרכזיים של הערים הגדולות בדרך.

בעשרות האחרון  אירועי היחצנות הממוסדים של האירוויזיון נוספו לתפריט ההולך והמתעבה של התחרות האירופאית. פסטיבל המוזיקה התפצל לחצי גמר, ובעשר השנים האחרונות (!) לשני חצאי גמר.  בעשור הנוכחי הזמרים יוצאים למסעות כיבוש בהופעות מקדימות ברחבי אירופה- לטביה, לונדון, אמסטרדם ומוסקבה כבר כוננו אירועיי הכנה קבועים לאירויזיון והזמרים נוהרים בהמוניהם.  

 

מופת של ‘הסברה’

האירוע הישראלי לעומת האחרים מכסה את השהות והמחיה של כל האמנים המשתתפים, ושל העיתונאים המוזמנים איתם.

הסקירה התקשורתית בשנה שעברה הוכיחה את עצמה וישראל התיירותית והשמשית היתה אייטם מרכזי במדורי רכילות ברחבי אירופה. מלבד  מדינה אחת- ישראל עצמה.

האירוע האמביציוזי היה צריך לקבל כותרות ראשיות בעיתונים הגדולים (כמו שמקבלים אמנים בינלאומיים שמופיעים בפארק הירקון). בפועל האייטם נדחק לשולי כותרות הבידור.

מיליוני צופים מרחבי אירופה נושאים את עיניהם לשידור המועבר מתל אביב, ולצערינו תשומת לב חיובית וגורפת היא לא עניין שבשגרה כאן.

 

הכניסה לחובבים אסורה

באופן מפתיע מאד מי שלא נלקחו בסדר העדיפויות של הפסטיבל הם חובבי האירוויזיון. כרטיסי הכניסה למופע עצמו ניתנו במתנה לתושבי תל אביב. מכסה מוגבלת הוגרלה בין חברי קבוצת האירוויזיון בפייסבוק.

מבין אלו שהתעקשו בכל תוקף להתחכך באבק הכוכבים האירופאי ניתנו שתי אפשרויות- להתנדב באירוע (ולקבל חדר במלון דן פנורמה!),  או לשוט מתל אביב על סירת גומי, לעבור לחליפת צוללן ולהשתחל כמו ג’יימס בונד אל תוך גאלת החגיגית במרינה של הרצליה.

אותה גאלה כללה מוזמנים רבים מאד שהתמוגגו מול הופעת האורח של ליאורה (כן היא עוד קיימת) ואורנה דץ (כן היא עוד ממשיכה לקחת חלק בכל אירוע שקשור באירוויזיון).

הזמרים הגיעו מתל אביב ונקראו בזה אחר זה לשטיח האדום, הסתנוורו מאורות הפלאשים ונטמעו בהמונים.

חמש דקות לאחר שנשאלו לשלומם, צולמו וחתמו האמנים נדחקו לשוליי המסיבה, נשענו בשיממון על שולחנות הבר ומדי פעם הזדקפו נוכח חובב שהשתחל לאירוע וביקש תמונת סלפי.

מעט מאד חובבים מצאו את דרכם לאותו אירוע, ואלו שקיבלו עליו פרטים  הושבעו לא לספר לאף אחד.  הרשתות החברתיות של המעריצים והחובבים התגדשו בשבועות האחרונים בכעס ומירמור על כך ששום מפגש מעריצים לא תוכנן גם השנה.

לדעתי אירוע הפתיחה היה צריך להעצים את החוויה של האמנים מישראל. תשומת לב רבה יותר, חיבוקים רבים יותר ותמונות סלפי נוספות היו יכולות להעשיר את החוויה של האמנים ולהזכיר להם תמיד שבישראל הם קיבלו את מנת תשומת הלב שלה הם חיכו כל חייהם


‘יש ילדים רעבים בפסח ואנחנו מזמינים שני זמרים מסן מרינו?!’

לצד ההשקעה העצומה באירוע עולה שאלה שמעסיקה את היהודים שבקהל- ‘לא חבל על הכסף’?.

בשנה שעברה אירועי היחצנות כלל מספר מועט יותר של מדינות (23), השנה מספר המדינות גדול יותר (28) אבל מספר האמנים שהוזמנו כפול. בשנה שעבר הגיע צמד אחד מבריטניה, השנה הגיעו שישה צמדים, שתי שלישיות, רביעיה אחת ועוד שלושה זמרים מתחת לגיל 18 שהגיעו בלווי הורה מלווה. המספרים לא כוללים את העיתונאים שהגיעו מאותן המדינות.

בין ההופעות הבולטות יש לציין את הצמד הבילרוסי שעשו שמח כמו חגיגת מימונה בנתיבות. הזמרת הפולניה הדרמתית והשדופה לבשה שמלה אדומה ונראתה כמו מקל אוזניים. הקהל נטרף מרוב שאגות עידוד ורק גלית גוטמן שאלה אם הסבתות המשותפות שלהן נולדו באותו כפר.

הזמר האוסטרי ניצת מול הקהל המרעיף אהבה והפך את השיר האקוסטי והמשמים שלו למייצג של אדם שכולו מורכב מאושר גולמי.

בלאנש הבלגית בעלת השיר בסגנון לנה-דל-ריי היא למעשה יהודייה דוברת עברית, אחיה אוליבר שנראה כמו נסיך מסרט של דיסני חי בארץ ומלווה אותה לכל מקום.

הזמר ממונטניגרו מנסה לרכב כל גל ההצלחה של קונצ’יטה מתהדר בתוספת שיער של צמת סמוראי ארוכה אותה הוא טילטל כמו לאסו במהלך השיר; האוחצ’יות המופגנת שלו גרפה תשואות שהתחרו באלו שגרפה דנה אינטרנשיונל שהופיעה בתחילת הערב ואיחלה בהצלחה למתמודדים.

מעבר להופעות המלהיבות האירוע בכללותו היה ארוך מאד (ועוד החל בשעה  איחור!).

עומס המדינות ניכר גם בהתארגנות הזמרים וההופעות: החזרה הגנרלית בצהריים התארכה עד שעות הערב וזמרים רבים התקוממו בצדק על כך שלא ניתנה להם מנוחה וזמן לאכול ולהתקלח לפני ההופעה הגדולה בערב.

אירוע מצומצם יותר היה חוסך מעצמו את הסירבול  וכן כסף ומשאבים. הצמד מסן מרינו שנראה כמו זוג גרושים פרובינציאלים בפרק ב’ לא היה ממש הכרחי לערב. גם הצווחנית מליטא שהתחפשה למאי הקטנה הופיעה בליווי השותף שלה שבסך הכל עמד על הבמה ועשה את עצמו מנגן על גיטרה; שי הפרוביניאליות של הערב הגיע דווקא משוויץ כאשר הזמרת נדיבת המחשוף המלווה בשני בטלנים על הבמה ניסתה להלהיב את הקהל ואף ביקשה לשחק משחק- כשהיא צועקת “celebrate” הקהל יענה לה “diversity”. הניסוי אגב כשל.

 

אני כמובן מקווה שהאירוע בשנה הבאה לא יתקיים כי ממילא נארח את האירוויזיון. במידה ולא נזכה (דבר שברור מאליו- מכיוון שמי שמובילה בכל סקר אפשרי היא דווקא איטליה שנעדרה מהפסטיבל) אני בטוח שהלקחים מהשנה יופקו ובשנה הבאה הפקת האירוע בראשות טלי אשכולי תמשיך להניף את ישראל קדימה!.