ארכיון ישראל אלדד

אתר לזכר ישראל אלדד (שייב) מרכז בתוכו הרצאות, ספרים ומאמרים לגישה חופשית. התוכן באתר מעורר געגוע משונה לימים בהם היה אפשר להתנגד לאנשי ימין ולהעריץ אותם בעת ובעונה אחת.

בשנות החמישים פוטר מורה בבית ספר תיכון בשם ישראל אלדד. הפיטורים הגיעו כהוראה מראש הממשלה דוד בן גוריון שראה באלדד גורם ימני דמגוגי העלול לפגוע בנפשם הרכה של תלמידי התיכון.

אלדד הגיש עתירה לבית המשפט אשר קיבל את טענתו. גם ראש הממשלה דוד בן גוריון קיבל את צו בית המשפט.

זמן מה לאחר מכן, ד”ר למתמטיקה בטכניון בשם חיים חנני הציע לישראל אלדד ללמד במוסד. לפי תפישת חיים חנני – תלמידיי המקצועות הריאליים צריכים להיות בקיאים גם פילוסופיה, היסטוריה, מסורת ישראל ושאר תחומי מפתחי דעת.

לימודי ספרות לא יהפכו אותם לסופרים יותר טובים אלא למדענים יותר טובים. לימודי היסטוריה לא תוביל אותם לקריירה בתור היסטוריונים אלא תהקצע את היכולות המתמטיות.

המשרה הוצעה לישראל אלדד אשר נאות להרצות במקום, ומאז הרצאותיו היו מלאות מפה לפה, ותלמידים רבים ביקשו להאזין לדבריו.

ישראל אלדד נשמע כמו כומר מטיף אמריקאי ללא הדמגוגיה . הרצאותיו מאופיינות פאתוס, תוכחה ועקבות מבטא הפכו את דבריו של ישראל אלדד למסכת של היפנוזה אגב תיאור מדוקדק של הגיונות המקרא או שירת אורי צבי גרינברג.

 

טענותיו של אלדד ימניות ומיליטנטיות. עיקרי דבריו עלולים להרתיע, אבל אי אפשר שלא לכבד את אופן הגשת הנושאים. ישראל אלדד מעניק שיעור מרתק ברטוריקה- בניית טיעון, הסמכות, הבאת מובאות ודוגמאות. נדמה כי אם היה פונה ללימודיי משפטים בוודאי היה הופך לפרקליט צמרת.

חלפו שנים, ד”ר חיים חנני הפך לפרופסור, ולאחר מכן גם לסבא, וסבא רבא- אני הנין שלו. ישראל אלדד המשיך להרצות ולתרגם כתבים רבים לעברית. כעת נפתח אתר הנושא את שמו ובו מרוכזים ספרים לקריאה ישירה או הורדה בפורמט PDF או DOC.

הרצאות נדירות עברו דיגיטציזה וניתן לשמוע את משתנו מפיו. התכנים הוקלטו באיכות ירודה ועל כן יש צורך בסבלנות רבה על מנת להתרכז בהם היטב. למרות הקושי הראשוני בהאזנה לסאונד הבלתי אפשרי- ההאזנה משתלמת לטווח ארוך.

אתם מוזמנים להכנס ללינק הבא ולהתחיל את המסע בזמן לימים בהם סטודנטים להנדסה התחננו ללכת לשמוע הרצאה על ניטשה.

www.israeleldad.co.il/