כולם לקח ה-stormvind כולם סחף ה-Euphoria (טקס פרסיי הקדמים 2017 על שם ה-Beovizia ז”ל)

 

 

בשנים האחרונות מדד המניות של הקדמים האירופאיים צונח לעומת עליית הפופולאריות של  הקדם השבדי -המלודיפסטיבלן.

כבר מספר שנים בהם המלודי הופך להיות התכלית של מוצאי השבתות של פברואר, בעוד קדמים מוצלחים לא פחות נדחקים הצידה, ועל תוצאותיהם מתעדכנים רק בפיד.

אפילו ערב הקדמים האחרון שחולק בין איסלנד נורבגיה (ליטא) ושבדיה, הפך למסיבה המרכזית של ליין ה’אופוריה’.

לטובת אחרוניי חובבי הקדמים ולאלו שרק נכנסו לכאן בטעות אני מגיש את:

 

טקס פרסי הקדמים 2017 על שם ה-Beovizija ז”ל

 

קאלט השנה- “Discover Moldova” של להקת ‘אתנו-רפובליק’

המולדבינים השנה הדגימו בפני המעריצים ברחבי אירופה את מיטב הטכנולוגיה האינטרנטית שלהם. כלומר- השידור לא התאפשר.

למעטים שהתעדכנו בפרטי התוצאות לאחר התחרות התברר כי שיר פולק מולדיבני המלווה בבושקות חמדמדות ופזמון הכולל את המילים ‘לילילילילילילילליליליל’ חלק את מספר הנקודות עם -‘מאמה’ אבל נשאר בקישיניב.

 

פאדיחת השנה:  פרסומת לאטמי אוזניים בזמן הקדם המלטזי.

 

הדבר קרה לזמרת שאת שמה לא טרחתי לחפש כי ממילא היא מתוייגת כ-‘ג’ניפר’, ‘אליס’ או ‘קריסטי’ כיאה לדיוות פופ מלטזית.

בזמן השירים עלו פרסומות בזו אחר זו בתחתית המסך. המלטזים  לא מפספסים כנראה אף רגע לתוכן שיווקי. אבל אטמי אוזניים בזמן שיר שמצריך אטמי אוזניים? אווץ’!

 

 

הקדם המייגע של השנה: תיקו בין אלבניה ויוון.

 

אלבניה כנראה איבדה את זה לגמרי. השנה ה-‘פסטיבל איקנגס’ חזר עשר שנים אחרונה והתארח עד אמצע הלילה.

מה לא קרה על הבמה? המדובבת של הדיווה מה-‘אלמנט החמישי’ עלתה לקרקר במשך חצי שעה, לדינה צ’לו ביצעה מחרוזת שירים מ-‘כרמן’ על הפסנתר ואותה פרסומת לגן האירועים האלבני עלתה שוב ושוב. דווקא המדינה היקרה כל כך לליבי הביאה אותי לסף עצבים חדש.

ביחד עם אלבניה ניצבה לה יוון שלא הרפתה מהצופים במשך שלוש שעות עד שבחרה את השיר הפחות מיותר מבין השלושה.

 

 

הגימיק הגאוני של השנה- “O, mamo!” של סאלטו לאזד באוקראינה

למי שהצליח להישאר ער בין חפירות השופטים האוקראיניים ניתן תגמול הולם. הזמר סאלטו לאזד שר שיר על אמא שלו. בשלב כלשהו הוא פנה לאישה כסופת שיער בקהל. האישה נאותה להצטרף אליו, מחאה כפיים כמו מאריון רונג נציגת פינלנד ב1973 ו….פתאום! התחילה לרקוד ברייקדאנס!

אגב, האישה היא לא אמה של סאלטו אלא מתעמלת אולימפית משבדיה אשר ממשיכה לרקוד ביירקדאנס להנאתה. אוסטיופוריזס- לא במקרה הזה.

 

 

הקדם המפתיע של השנה: בלרוס.

אומנם, לא האמנתי שהבילרוסים יקנו אותי כל כך מהר מבלי שיבחרו  בזומבים המזמרים. אך עם זאת הקדם הבילרוסי (שכלל את הזוכים המוצדקים ביותר בכל העונה הנוכחית) היה מהיר, קצר, מהודק ומצולם היטב. השירים שנבחרו אליו היו מוצלחים מאד, וקטעי ההנחיה לא היו מעיקים כפי שהינו מצפים מרסיס פוסט סובייטי. אפילו את הבדיחה עם דב הקוטב העצום העדיפו להציג במופע הביניים במקום לתת לו להתחרות.

 

 

הקדם הצפוי של השנה: דנמרק.

גם השנה, כמו כל שנה, דנמרק לא אכזבה ואיכזבה בעת ובעונה אחת. היא לא אכזבה כי בכל זאת קיבלנו על הצלחת מנה מקופסאת שימורים שהוקפאה וחוממה כבר עשר פעמים. שירים לעוסים ומאוסים והופעות זחוחות. עד עכשיו אני לא מבדיל באין עוגייה דנית בלונדינית אחת לחברתה. כמות הקונפטי שנזרק באוויר לא הצליח לחפות על החוסר המשווע במקוריות (חוץ ממקרה החייזרית סאדה ווידו שהייתה נסבלת)

 

המשולש הרומנטי שנחסך מאיתנו השנה: ג’ון הנריק, אנינה ואלין

ג’ון הנריק ביצע בלדה מרשימה מאד עם אנינה במלודי השבדי. באותו הזמן זמרת בשם ‘אלין’  התחרתה עם אותו השיר  בנורבגיה. שניהם צאצאים לשבט הסאמי- הוא מעוטר בשרשראות אסקימואיות והיא חובשת קרני אייל. אם השניים היו מגיעים לקייב הם בוודאי היו מוצאים סבא משותף שבוודאי שידך בינהם לפני שנים. הימצאה של אנינה- זוגתו לדאט של הנריק, היתה עלולה להביא את נורבגיה ושבדיה למלחמה גרעינית שאנחנו כל כך מצפים לה.

 

פרס מפעל חיים על שם ג’ולי ולודוויג- אלון אמיר ופולי ג’אנובה.

בזמן שקרלי האסטונית עומדת לחנוק מישהו מעצבים, וקוויט טום בדיוק קבע לעצמו שוב תור ל-‘שיזוף מוגזם בהתזה סניף טאלין’ ; שני שופטים התגרו זו בזה לנגד עיניהם המשתאות של הצופים באסטוניה. הוא דוחף לה אצבע עם רוק לאוזן, היא מדגדגת אותו בנוצה. הוא חובש כובע של חד קרן והיא צובטת לו את הענבל בגרון.  התמונות הקשות בוידאו המצורף. (קרדיט לדף הפייסבוק של אלון אמיר)

 

סקנדל השנה- ספרד.

מנואל ומירלה, שני הפיינליסטים של הקדם הספרדי התחרו בינהם מי ייסע לקייב על מנת להגיע בה למקום אחרון.

היא: זונת קדמים עם שיר מפח האשפה של יוצרי ‘המורדים’, הוא- חתיך ספרדי שרצוי לצפות בו על MUTE.

בסופו של דבר שיקלול השופטים והקהל הביא לתיקו (למרות שמירלה קיבלה 50,000 קולות מהקהל ומנואל רק חצי), בסופו של דבר נבחר חוזליטו ושירו ‘תמחאי כפיים לאהוב שלך’. הקהל צווח בקולי קולות וקילל, ההצבעה הופסקה פעם אחרי פעם. כל הכבוד ספרד, תודה שגירשתם אותנו בזמן.